Články

Zážitkové saunování

Zážitkové saunování: Propojte pobyt v sauně s vůněmi, hudbou nebo hrou světel

Natáhnout se a nechat z těla společně s potem odcházet i stres a únavu. Jestliže saunování nešidíte, je pobyt v sauně sám o sobě rituálem, během kterého si člověk odpočine. Fyzicky i duševně. Můžete jít ale ještě o krok dál – vždyť trendem posledních měsíců je takzvané zážitkové saunování. Tedy propojení horka v sauně s vůněmi, hrou světel, metličkováním, přírodním peelingem a dalšími velmi příjemnými aktivitami.

Pravidelné saunování výrazně posiluje imunitu, má pozitivní vliv na psychiku, odbourává stres, zlepšuje kvalitu pokožky i kvalitu spánku… pocení je po všech stránkách přínosné – tělu i duchu.

Pobyt v sauně ale nemusí být jen o pocení, ale může být výjimečným zážitkem pro všechny vaše smysly – takové je ostatně hlavní poslání saunovacích rituálů. Ty můžete zažít ve veřejných saunách, ale dopřát si je můžete i v soukromí domácí sauny – byť bez přítomnosti saunéra, ale zase přesně podle vašich představ.

Ve veřejné sauně scénář sestavuje saunér

Ceremoniál ve veřejné sauně začíná v přesný čas a jeho „scénář“ připravuje zkušený saunér. Jen na něm je, zda do vody přimíchá vonné esence, zda bude pracovat s barevným světlem, jestli si připraví choreografii na hudbu, zda bude pracovat s ledovou tříští nebo ledem… Trend saunovacích rituálů do Česka dorazil ze západní Evropy a pomalu tu zapouští kořeny.

A to nejen ve veřejných saunách, ale i v těch domácích, kterým Češi pomalu, ale jistě také přicházejí na chuť. I pobyt v domácí sauně si můžete ozvláštnit – hudbou, vůní nebo speciálním osvětlením. Saunovací rituál bude skromnější, ale bude přesně podle vašich představ.

Vůněmi ke zdraví

Pozitivní účinky sauny můžete ještě podpořit vonnými esencemi ve vodě, kterou poléváte rozpálené kameny. Pamatujte na to, že vonné esence by měly být 100% přírodní – ideálním základem je směs rostlinných olejů, v nichž jsou rozpuštěné vonné esence. A každá z nich má jiné účinky na lidský organismus:

Aroma anýzu pomáhá při problémech s trávením

Bazalka vám pomůže od bolestí hlavy

Grapefruit spolehlivě zažene depresi

Levandule snižuje krevní tlak

Zázvor dokáže uvolnit napětí a stres

Díky esencím a jejich účinkům ta může být každé saunování úplně jiné – můžete se nechat ukolébat a ihned po posledním saunovacím cyklu zamířit do peřin, můžete načerpat nové síly a vychutnat si ještě příjemné posezení s přáteli. V domácí sauně je jen na vás, jakou vůni zvolíte.

Chromoterapie – terapie barvami

I barvy ovlivňují psychické rozpoložení člověka. Proto přední výrobci saun instalují do horkých komor i systémy náladového osvětlení, které dokáže podpořit terapeutický účinek. „Modré tóny vám pomohou s koncentrací a sauna oděná do zelené zase podpoří kvalitní spánek a pomůže od nespavosti,“ vysvětluje účinky takzvané chromoterapie Michael Bäumel z portálu Saunahouse.cz. V jeho nabídce najdete nejen sauny se systémem osvětlení „hvězdné nebe“, ale i další pomůcky pro saunové ceremoniály.

Metličkami za krásnou pokožku

V Rusku polévají rozpálené kameny vodkou (tenhle rituál ale nedoporučujeme zkoušet), ale v ruských saunách má údajně původ i šlehání metličkami. Nejčastěji se používají březové, které zlepšují kvalitu pokožky, ve specializovaných obchodech můžete pořídit i metličky z eukalyptu, které prý pomáhají proti nespavosti.

Podobný účinek jako metličky mají i přírodní peelingy – které by stejně jako vonné esence měly být 100% přírodní. Proto se velmi často používají krystalky soli, nebo třeba med s drobnými kousky oříškových skořápek. Oblíbené jsou i ovocné peelingy, kdy nečistoty z těla pomáhají odstranit ovocná jadérka.

Láká vás některý ze saunovacích rituálů prožít na vlastní kůži? Vydejte se do některého z wellness center, nebo ještě lépe – mrkněte na stránky Saunahouse.cz, vyberte si některou ze široké nabídky domácích saun a užívejte si všechny výhody domácího saunování a saunovacích rituálů.