Články

Infrasauna: Nechte se prohřát infračervenými paprsky.

Infrasauna: Nechte se prohřát infračervenými paprsky. Zlepší se vám pleť i nálada

Když otevřete dveře klasické finské sauny, závan horka vás div nepovalí. U infrasauny se ničeho podobného nedočkáte. Ano, uvnitř dřevem vyložené kabiny je tepleji, ale rozhodně ne tak teplo jako v klasické sauně. „A tady se má člověk zdravě zpotit?“ diví se laik. „Ano, a díky infračerveným paprskům se v infrasauně začne intenzívně potit už při teplotě 50° Celsia,“ říká Michael Bäumel ze Saunahouse.cz.

Lidé s vysokým krevním tlakem, nemocným srdcem, ale i astmatici nebo malé děti – ti všichni donedávna patřili do skupiny, která si příjemné účinky saunování nemohla dopřát. Pobyt v klasické sauně byl pro jejich organismus příliš velkou zátěží. „Infrasauny ale tyto stereotypy bourají,“ říká Michael Bäumel, „fungují na jiném principu než klasické finské sauny a pro pořádné vypocení a prohřátí organismu v nich stačí dosáhnout nižší teploty.“

V infrasauně je „chladněji“, ale potíte se víc

V klasické finské sauně by měla vzduch ohřívat kvalitní kamna. Vyhřátí trvá řádově několik desítek minut (záleží na velikosti sauny) a teplota uvnitř se pohybuje od 70 do 90°Celsia. „I proto se pro vnitřní obložení sauny používá jen to nejlepší dřevo. Dokonale opracované, bez suků a bez povrchové chemické úpravy,“ říkají v Saunahouse.cz, kde sauny vyrábějí i přímo na míru. „Na sezení je pak ideální dřevo z africké vrby, které nepálí ani při vysokých teplotách.“

Na kamnech ve finské sauně obvykle leží rozpálené kameny, které se pravidelně polévají vodou. Párou zvlhčený vzduch pak navozuje pocit, že je v sauně ještě tepleji, než skutečně je. Odborníci doporučují přimíchat do vody i bylinky nebo pár kapek vonné esence, která se následně uvolní. Pokud vás trápí nespavost, zkuste meduňku, nebo levanduli, růžová voda prý pomáhá partnerskému životu.

Infračervené paprsky prohřívají přímo tělo

V infrasauně na zatápění a dlouhé vyhřívání zapomeňte. Zdrojem příjemného tepla jsou v ní speciální, velmi často keramické zářiče, které produkují infračervené paprsky. A ty neohřívají vzduch v komůrce, ale pronikají do lidského těla a prohřívají ho přímo.

Zní vám to jako sci-fi? Přitom infrasauna funguje velmi jednoduše – vlastně na podobném principu jako sluneční paprsky, kterým se vystavíte někde venku. Ty v člověku také vyvolají pocit, že je teplota vyšší než ve skutečnosti. A člověk se v přímé sluneční „palbě“ zpotí, ač nemusí být teplota vzduchu příliš vysoká.

Stejně funguje infrasauna. Zhruba 80 % infračerveného záření se „vstřebá“ přímo do těla, zbytek vyhřeje vzduch v sauně. K intenzívnímu pocení a tedy ke všem ozdravným procesům dochází už při teplotě 50°Celsia, infrasauna tedy vůbec nezatěžuje organismus.

V sauně se zbavíte stresu i bolestí hlavy

„Pozitivní účinky na zdraví má ale stejné jako klasická finská sauna,“ upozorňuje Michael Bäumel a vyjmenovává některé z nich: „Stejně jako pobyt v klasické finské sauně posiluje i saunování v infrasauně imunitu, odbourává stres, zbavuje migrény a zahání nespavost.“ Pobyt v infrasauně také urychluje látkovou výměnu, ulevuje od bolesti kloubů, ale pomáhá i při pročištění pleti, odbourávání celulitidy nebo při snižování váhy.

Infrasaunu si navíc můžete – ostatně jako i klasickou finskou saunu – pořídit i domů a užívat si komfort saunování v domácím prostředí. V soukromí, kdykoli se vám zamane a bez nutnosti kamkoli chodit. „V nabídce společnosti Saunahouse.cz najdete typizované sauny Espoo, které nabízejí nadstandardní poměr ceny a kvality, ale vyrobíme pro vás i saunu přímo na míru.