Články

5 mýtů o saunách a saunování

5 mýtů o saunách a saunování: Dá se v sauně zhubnout a vyléčí vás z nemoci?

Jedni ho milují, druzí nenávidí, téměř všichni ale mají saunování spojené se spoustou mýtů, které nejsou vždycky pravdivé. Mohou do sauny lidé s vysokým krevním tlakem? Je možné v sauně zhubnout? A je domácí sauna pro snoby? Mrkněte se společně s námi na nejčastější (ne)pravdy, které se se saunami pojí. Vyvrátí, nebo je naopak potvrdí zkušení odborníci.

„Zatímco Finové mají saunu údajně i v tamním parlamentu a návštěvu sauny považují za společenskou záležitost, u nás nemá saunová kultura tak dlouhou tradici,“ říká Michael Bäumel ze Saunahouse.cz. „I proto se mezi lidmi traduje spousta polopravd a mýtů a dnes už ne úplně platných informací.“

Co je tedy pravda a co neplatí?

Když cítíte, že na vás něco leze, je nejlepší jít se vypotit do sauny

LEŽ. Pokud už máte zvýšenou teplotu, ucpaný nos a v hlavě vám rozehrál koncert sbor bubeníků, saunou už nic nezachráníte, ale naopak nemoc ještě podpoříte v jejím ataku.

Nicméně pravidelné saunování má nesmírně pozitivní vliv na posílení obranyschopnosti organismu. Tělo reaguje na vysokou teplotu v sauně zvýšenou produkcí protilátek, jejichž zvýšená hladině v těle vydrží zhruba další týden. Pravidelné pobyty v sauně vám tedy pomohou od všech rýmiček a chřipek. Saunování také funguje jako prevence zánětů horních cest dýchacích a má i pozitivní vliv na kvalitu pleti.

Pobyt v sauně není vhodný pro ty, které trápí vysoký krevní tlak, mají nemocné srdce, a pro astmatiky

PRAVDA I LEŽ. Ano, pobyt v klasické finské sauně lékaři osobám s vysokým krevním tlakem nebo s nemocným srdcem nedoporučují kvůli vysokým teplotám, ale na trhu jsou dnes už i takzvané infrasauny, do kterých mohou i tito lidé.

Jak je to možné? Infrasauna funguje na jiném principu než klasická finská sauna. Teplo v ní totiž produkují keramické zařiče a infračervené paprsky nezahřívají místnost, ale pronikají přímo do těla a prohřívají ho. Člověk se tak začne intenzivně potit už při padesáti stupních Celsia, bez toho, aby vysokou teplotou zatěžoval organismus.

Domácí sauna je drahá záležitost, kterou si domů pořizují jen snobi

LEŽ. Ostatně, stačí se podívat do již zmíněného Finska, kde je více než milion domácích saun. V Česku jen kultura saunování není tak daleko a domácí finská sauna je považovaná za zbytečný nadstandard. Pravda je nicméně taková, že kvalitní domácí saunu – kupříkladu typizovanou finskou od prověřené značky ESPOO – pořídíte za podobnou částku jako letní dovolenou. Radost z ní ale nebudete mít týden, ale několik let.

Ty nejmenší saunovací kabiny – o rozměrech 120×120 centimetrů můžete navíc umístit i přímo do bytu, do větší koupelny, na terasu nebo do ložnice. Saunovací rituál si pak můžete dopřát kdykoli a v naprostém soukromí.

V sauně se hubne

PRAVDA, ALE… nepředstavujte si, že ze sauny odejdete o několik kilogramů lehčí. Během saunování ztratíte poměrně dost vody, tu ale zase rychle doplníte zpět. V klasické finské sauně se díky vysoké teplotě zrychlí vaše tepová frekvence a urychlí metabolismus – pobyt v sauně je tedy skvělý doplněk při hubnutí, ale sám o sobě vám kilogramy neubere.

Někteří odborníci ale tvrdí, že zhubnout můžete v takzvané švédské sauně, kde je jen minimální vlhkost a teplota atakuje 100 stupňů Celsia. Už deset minut v této sauně prý odpovídá energetickému výdeji jako během dlouhé a náročné procházky. Na druhou stranu je ale tento typ saunování, který byl velmi populární před pár lety ve Velké Británii, ohromnou zátěží pro organismus.

Do sauny je nejlepší vyrazit večer

PRAVDA. Tedy – abychom byli přesní, nic vám nebrání užít si saunu i ráno po probuzení, nicméně večer si celý rituál můžete užít naplno, bez časové tísně. Optimální je třikrát zopakovat cyklus sauna-ochlazení-odpočinek, na saunu byste si tedy měli vyhradit minimálně dvě hodiny času.

Během pozdně odpoledního nebo večerního saunování můžete alespoň na chvíli zapomenout na všechny pracovní starosti, pořádně zrelaxovat, nechat odpočinout tělo i mysl. Sauna má navíc i blahodárný vliv na kvalitu spánku. A když nakapete do vody, kterou políváte kameny, i pár kapek esence z levandule nebo meduňky, prospíte se jako nikdy předtím.

V Česku je plno kvalitních veřejných saun, to nejlepší saunování si ale dopřejete v soukromí domácí sauny. Mrkněte se na stránky Saunahouse.cz a udělejte si radost kvalitní domácí saunou – s unikátním hvězdným nebem, kvalitním audiosystémem a přírodní kamennou stěnou, která požitek ze saunování jenom umocní.

Saunahouse.cz – prodej saun, sauny na míru